Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Koninie
na wycieczce turystyczno-integracyjnej W krainie żubra
Pod koniec czerwca wraz z wolontariuszami pojechaliśmy na wycieczkę do Hajnówki. Wycieczka upłynęła Nam pod znakiem zwiedzania ciekawych miejsc oraz ośrodków kulturalnych i turystycznych Podlasia.
Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego w Białowieży- najstarszego obiektu w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarszego, czynnego muzeum województwa podlaskiego. Na ekspozycjach mogliśmy zobaczyć charakterystyczne dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne, procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. W części kulturowej ekspozycji zobaczyliśmy sposoby historycznego użytkowania Puszczy na przestrzeni wieków. Uczestnicy wycieczki zagadnienia przyrodnicze obserwowali za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach oraz środków ekspresyjnego wyrazu: światła scenicznego, naturalnych odgłosów zwierząt, co oddawało rzeczywiste „bycie wśród natury”. Następnie chorzy z wieży widokowej mogli podziwiać Puszczę oraz Park Pałacowy. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiło, co okazało się oryginalną formę poznania przyrody. Kolejny dzień wycieczki rozpoczął spacer z przewodnikiem szlakiem Żebra Żubra. Pokazał on uczestnikom z bliska unikalną faunę i florę Puszczy. W Rezerwacie Pokazowym Żubrów beneficjenci zgłębili wiedzę na temat życia Żubra na przestrzeni lat oraz jego funkcjonowania na co dzień w środowisku naturalnym dzięki interaktywnym przekazom. Ponadto zaobserwować można było zwierzęta, które naturalnie występują w puszczy. W rezerwacie uczestnicy wycieczki widzieli żubry, wilki, rysie, dziki sarny i jelenie oraz żubronia, który znacznie wyróżniał się swoim wyglądem. Koniec tego dnia zwieńczyło zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Podlasia. Czwartego dnia wycieczka zawitała do Białegostoku. Spacer po pięknej Starówce oraz zabytkowym Pałacu Branickich, który określany jest mianem „Wersalu Podlasia”, pokazał chorych estetykę francuskich ogrodów. Obecnie pięknie odrestaurowany budynek jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kolejnym zwiedzanym punktem był drewniany meczet w Kruszynianach, gdzie uczestnicy zgłębili wiedzę na temat życia Tatarów oraz zobaczyli urokliwe siedliska.
Urzekające zakątki Podlasia pozwoliły na chwilę zatrzymać się w tym pędzącym świecie i delektować się pięknem natury. Dziękujemy Naszej Przewodniczącej Krystynie Frankowskiej za kolejny super wyjazd i czekamy na kolejne… mamy piękne wspomnienia.
Dodaj komentarz